Gniotek to świetna zabawka sensoryczna, która od lat cieszy dzieci. Sprzyja nie tylko rozwojowi malucha, ale również jego świetnej zabawie. Dowiedz się, jak zrobić gniotka z mąki ziemniaczanej w domu.

W ostatnich latach zabawki sensoryczne dla najmłodszych dzieci okazały się strzałem w dziesiątkę. Czy wiedziałeś, że zrobienie takiej w domu jest banalnie proste? Mowa o gniotku, który składa się z samych podstawowych elementów, które na pewno masz w swoim domu. Zobacz, jak zrobić gniotka z mąki ziemniaczanej!

Dlaczego zabawy dotykowe dla najmłodszych są ważne?

Istotą zabawek sensorycznych jest fakt, że wpływają one na prawidłowy rozwój dziecka poprzez integrowanie jego zmysłów: wzroku, dotyku i słuchu. Maluch, który bawi się zabawkami sensorycznymi, sprawniej radzi sobie z procesami poznawczymi. Zostaje również wsparty jego rozwój emocjonalny i fizyczny.

Jak zrobić gniotka z mąki ziemniaczanej krok po kroku

Aby zrobić gniotka, należy być w posiadaniu konkretnych elementów, które na pewno każdy rodzic ma w domu. Jeśli nie, ich zdobycie również nie będzie stanowiło problemu, ponieważ zabawkę tę tworzy się z tanich produktów, na które każdy może sobie pozwolić.

Do zrobienia gniotka DIY są potrzebne: balon, mąka ziemniaczana, ryż, kasze lub inny sypki materiał, który będzie bezpieczny dla dziecka, butelka 500 ml, słomka lub wykałaczka oraz lejek. Opcjonalnie może się przydać włóczka i marker dla ozdobienia zabawki.

Krok pierwszy, przesypać mąkę ziemniaczaną do butelki

Najpierw należy się zająć tym, co znajdzie się we wnętrzu naszego gniotka. Wsypujemy mąkę, ryż lub kaszę do 1/2 bądź 3/4 wysokości butelki. Dostosuj ilość materiału w zależności od wielkości balona i tego, ile może on pomieścić. Warto wykorzystać do tego procesu lejek i wykałaczkę, dzięki którym przesypywanie mąki, ryżu lub kaszy pójdzie sprawniej.

Krok drugi, nadmuchać balon i doczepić go do butelki

Aby szybko i łatwo napełnić balon mąką ziemniaczaną, należy go najpierw nadmuchać, aby zmieściło się do niego więcej materiału, a gniotek na koniec był plastyczny. Następnie zakładamy go na butelkę w taki sposób, by nie uciekło z niego powietrze. Ten prosty trik sprawi, że balon wciąż będzie rozciągnięty i gotowy do przesypania do niego mąki. By to zrobić, trzeba obrócić butelkę z doczepionym balonem do góry nogami, by mąka przesypała się do jego wnętrza. Aby usprawnić ten proces, można gnieść butelkę, dzięki czemu materiał gniotka przesypie się bezpośrednio do balona szybciej.

Krok trzeci, wiązanie gniotka

Tuż po przesypaniu całej mąki ziemniaczanej, ryżu lub kaszy do wnętrza gniotka, należy sprawnie ściągnąć balon z butelki, tak, by nagle nie zeszło z niego powietrze. Następnie należy powoli je spuszczać, aby wraz ze zmniejszeniem objętości balonu nie wysypał się materiał z wnętrza zabawki. Na koniec pozostaje związać końcówkę balona w pętelkę, aby zabezpieczyć gniotka.

Krok czwarty, plastyczne wykończenie zabawki

Aby gniotek wyglądał atrakcyjniej dla dziecka, warto go twórczo ozdobić. Fajny pomysł stanowi narysowanie gniotkowi twarzy markerem. Należy wtedy odczekać przed zgniataniem zabawki, aż atrament wyschnie. Również dodanie gniotkowi fryzury wesprze jego atrakcyjność. Można ją wykonać z dowolnego koloru włóczki, poprzez odcięcie kilku nici i związaniu ich razem w miejscu wiązania gniotka.

Wspieraj rozwój zmysłów swojego dziecka już dziś!

Teraz już wiesz, jak zrobić gniotka z mąki ziemniaczanej. Każde dziecko uwielbia gniotki, ponieważ te, choć nie są wykonane ze spektakularnych materiałów, cieszą oko oraz pobudzają ich dziecięce zmysły. Dodatkowo ugniatanie tejże zabawki sprzyja maluchom w radzeniu sobie z negatywnymi emocjami. Fizyczny wysiłek w postaci gniecenia rączką gniotka wpływa na odstresowywanie się i dobry nastrój pociechy.

Trwałość zabawki

Gniotek jest stosunkowo trwałą zabawką, oczywiście w zależności od tego, z jak dużą siłą jest ściskany czy rozciągany. Istnieje ryzyko, że może pęknąć, nie stanowi to jednak większego zagrożenia. Rozsypaną mąkę można natomiast łatwo odkurzyć odkurzaczem. Zrobienie nowego gniotka również nie stanowi trudności.

Mąka ziemniaczana w innej zabawie

Mąka ziemniaczana ma swoje zastosowanie nie tylko w gniotkach, ale również w tworzeniu cieczy nienewtonowskiej. Jej specyfika polega na tym, że jej lepkość zależy od siły nacisku. Im ten jest większy, tym ciecz robi się twardsza, dostosowując swój stan skupienia z ciekłego na stały. Zabawa nią pozwala przyjrzeć się prawom fizyki, a także wspiera rozwój sensoryczny dziecka, podobnie co gniotek.

Gniotek z mąki ziemniaczanej to zabawka, która wspiera rozwój sensoryczny dziecka. Zabawa tego rodzaju nie tylko integruje zmysły dziecka, ale również sprzyja jego rozwojowi emocjonalnemu i fizycznemu. Krok po kroku, w domu razem ze swoim dzieckiem możemy sami stworzyć tę przyjemną i edukacyjną zabawkę. Mąka ziemniaczana, wykorzystywana nie tylko do produkcji gniotków, ale także w innych zabawach, stanowi fascynujący materiał edukacyjny, który wspiera eksplorację i naukę przez zabawę. Zapraszamy do uruchomienia swojej kreatywności!

Marysia (18)

Marysia jest mamą trójki wspaniałych dzieci. Z ogromnym zaangażowaniem podchodzi do dzielenia się swoimi doświadczeniami związanymi z macierzyństwem, wychowaniem oraz znajdowaniem równowagi między życiem zawodowym a rodzinnym. W swoich artykułach Marysia koncentruje się na dostarczaniu praktycznych wskazówek i inspirujących historii, które pomagają rodzicom na całym świecie.