W Twojej rodzinie jest nowy maluch? A może któryś ze znajomych właśnie doczekał się potomka? Z pewnością chcesz obdarować ich czymś wyjątkowym. Sprawdź, co kupić dla niemowlaka, aby stymulować rozwój dziecka i dać mu dużo radości. Nie ma sensu na razie kupować klocków ani lalek — te przydadzą się dopiero za kilka miesięcy, a może nawet lat.

A więc jakie zabawki dla noworodka są najlepsze? Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, noworodki nie potrzebują ich wielu. Dopiero z czasem zaczną cieszyć się przytulankami, grzechotkami czy książeczkami. Jednak już w pierwszych tygodniach życia są takie akcesoria, które na pewno spotkają się z zainteresowaniem maluszka. Wspomogą też rodziców w ich obowiązkach.

Pierwsze zabawki dla noworodka – zabawki edukacyjne i uspokajające

Szukasz pomysłu na prezent dla noworodka i jego rodziców? Poniżej prezentujemy propozycję kilku zabawek i akcesoriów, które przyciągną uwagę dziecka, a świeżo upieczonym mamie i tacie pozwolą na chwilę wytchnienia.

Zabawki sensoryczne – szumiące i grające zabawki dla niemowlaka

Przez większość doby noworodek śpi. Aby ułatwić mu relaks, powstały zabawki dla najmłodszych ze wbudowanym mechanizmem szumiącym. Idealne zabawki dla niemowląt 0-3 miesięcy sprzyjające spokojnemu wypoczynkowi odtwarzają dźwięki naśladujące te, które maluch słyszał jeszcze w życiu płodowym: szumy i odgłosy przypominające bicie serca mamy. Część z nich można także nastawić na tryb odtwarzania innych dźwięków stanowiących tzw. biały szum — np. odgłos padającego deszczu, spływającej wody czy odgłosu wydawanego przez owady oraz kołysanki. Wygląd zabawek ma dużo mniejsze znaczenie: dla malucha tak naprawdę nie ma on znaczenia, gdyż niemowlę jest za małe, by zwracać na uwagę na pluszaki czy przytulanki.

Jakie zabawki dla noworodka będą najlepsze – książeczki kontrastowe i wierszyki

Z początku świat widziany oczami niemowlęcia jest czarno-biały. Maluch widzi tylko na niewielkie odległości i nie rozróżnia całej gamy barw. Dlatego pokazywanie mu wielokolorowych, skomplikowanych obrazków w książeczkach przeznaczonych dla dzieci mija się z celem: maluszek po prostu ich nie widzi, a więc na pewno go nie zainteresują.

Natomiast kilkutygodniowe maleństwo może z zainteresowaniem przyglądać się specjalnym kartom kontrastowym. Wystarczy umieścić je koło niego w łóżeczku w odległości około 20-30 cm lub powiesić na sznurku nad głową. Można nabyć też książeczki, które rodzic pokazuje strona po stronie, mówiąc na głos nazwę tego, co się znajduje na obrazku.

Innym pomysłem na prezent dla noworodka jest książka z wyborem klasycznej poezji dla dzieci. Oczywiście maluch nie będzie ich czytał, nie będzie też rozumiał treści słów czytanych przez rodziców, jednak samo brzmienie głosu rodzica i rytmiczne dźwięki rymowanek działają na niemowlęta kojąco i wpływają pozytywnie na ich rozwój.

Dobra pierwsza zabawka dla niemowlaka – karuzela nad łóżeczko

Dobra pierwsza zabawka dla niemowlaka to zabawka interaktywna kręcąca się i świecąca nad łóżeczkiem. W zależności od wybranego modelu, karuzela może mieć opcję projektora (wyświetlać na suficie np. gwiazdki lub inne kształty) i/lub pozytywki. Warto wybrać taką karuzelę, która odtwarza muzykę klasyczną, gdyż udowodniono, że jej słuchanie dobrze działa na rozwój mózgu dziecka i jego zdolności poznawcze. Z kolei obserwowanie obracających się przedmiotów jest dla maluszka ciekawe i wpływa na rozwój zmysłu wzroku. 

W  przypadku niemowląt najlepiej sprawdzą się zabawki w kontrastowych kolorach.

Jakie zabawki dla noworodka – bujaczek dla maluchów od pierwszych dni życia

W pierwszych tygodniach i miesiącach życia dziecko uwielbia być bujane. Większość maluszków najlepiej śpi na spacerze, w domu także kołysanie pomaga im się uspokoić. Rodzice rzadko mają czas, aby całymi godzinami kołysać swojego noworodka. By ułatwić im życie, możesz kupić im bujaczek elektryczny. Część modeli zawiera wbudowaną pozytywkę i/lub zawieszki wspierające rozwój wzroku maluszka.

Mata edukacyjna – dobry prezent dla noworodka

Podobnie jak karuzela, jest to zabawka niemowlęca przeznaczona dla dzieci już od pierwszych tygodni życia. Położenie na niej noworodka stymuluje jego zmysły i zapewnia rozrywkę, a rodzicom daje czas na zajęcie się innymi domowymi obowiązkami lub chwilę odpoczynku. Kilkutygodniowy maluch będzie tylko wodzić wzrokiem za zabawkami, zaś starsze niemowlę może także dotykać ich rączkami.

Jakie zabawki dla noworodka będą więc najlepsze? Cokolwiek z powyższej listy wybierzesz, pamiętaj przede wszystkim, że zabawki dla niemowlaka muszą być bezpieczne i dostosowane do wieku dziecka. Dobrze jest, jeśli oprócz dawania noworodkowi poczucia bezpieczeństwa, stymulują także zmysły dziecka: jego wzrok i słuch.

Marysia (18)

Marysia jest mamą trójki wspaniałych dzieci. Z ogromnym zaangażowaniem podchodzi do dzielenia się swoimi doświadczeniami związanymi z macierzyństwem, wychowaniem oraz znajdowaniem równowagi między życiem zawodowym a rodzinnym. W swoich artykułach Marysia koncentruje się na dostarczaniu praktycznych wskazówek i inspirujących historii, które pomagają rodzicom na całym świecie.