Stres towarzyszy praktycznie każdemu, a jego wyeliminowanie z codziennego życia jest prawie niemożliwe. Negatywny wpływ stresu można jednak zniwelować, stosując zabawki antystresowe dla dzieci i dorosłych. Dzięki nim ogranicza się napięcie emocjonalne i zmniejsza ryzyko wystąpienia objawów somatycznych stresu. Jeśli chcesz ukoić negatywne emocje, sprawdź, jak zrobić zabawkę antystresową.

Zabawki antystresowe przyjmują różne formy, jednak najczęściej jest to gniotek lub piłeczka do ściskania. Można kupić gotowe zabawki tego typu lub wykonać je samodzielnie z dostępnych w domu materiałów. Robienie gniotka antystresowego nie wymaga dużych umiejętności i korzystania z drogich materiałów. Przeczytaj, jak zrobić zabawkę antystresową krok po kroku.

Zalety zabawek antystresowych

Zanim dowiesz się, jak zrobić zabawkę antystresową, powinieneś poznać jej zalety. Gniotek, piłeczka lub pop it pomaga rozładować negatywne emocje. Wciskanie wypukłości pop it, ściskanie gniotka lub uderzanie piłką w podłogę powoduje, że człowiek stopniowo się wycisza. Na zabawce można zacisnąć, a następnie rozluźnić pieść. Taki ruch wpływa na psychikę i ciało. Pozwala pozbyć się złości i agresji oraz ograniczyć inne objawy stresu:

  • trzęsienie dłoni,
  • drżenie głosu,
  • zaczerwienienie,
  • nadmierne pocenie.

Piłeczki antystresowe i gniotki ograniczają obgryzanie paznokci, wyrywanie włosów i inne zachowania, które pojawiają się u zestresowanych osób. Z tego powodu antystresowa zabawka to przydatny gadżet dla dzieci i dorosłych, którzy często zmagają się ze zdenerwowaniem i innymi trudnymi emocjami.

Jak zrobić zabawkę antystresową krok po kroku?

Antystresowe zabawki dla dzieci i dorosłych można wykonać z kilku łatwo dostępnych materiałów. Prostego gniotka możesz zrobić samodzielnie za zaledwie kilka złotych. Oto materiały, których możesz użyć, by wykonać swój gniotek:

  • balon w dowolnym kolorze,
  • lejek,
  • mąka ziemniaczana,
  • sznurek/kawałek włóczki,
  • nożyczki,
  • gruby pisak.

Pierwszym krokiem jest lekkie nadmuchanie balona i wypuszczenie z niego powietrza. W ten sposób poszerza się gumę i zwiększa się jej odporność na pękanie podczas wypełniania gniotka. Następnie do szyjki balona należy włożyć lejek i wsypać do środka mąkę ziemniaczaną. Powinno być jej dość dużo, lecz nie powinna wypełniać szyjki. Skrobia nie wchodzi w reakcję z gumą, dlatego nie powoduje uszkodzeń balona. Kolejną czynnością jest zawiązanie górnej części balona sznurkiem lub kawałkiem włóczki. Na koniec na gniotku można narysować pisakiem śmieszny obrazek, buźkę lub dowolny wzorek.

Tylko tyle wystarczy, by wykonać samodzielnie prostego gniotka antystresowego! Dzięki niemu w każdej chwili możesz odprężyć się i zapomnieć o zdenerwowaniu.

Czym jeszcze można wypełnić gniotka?

Gumowy balon sprawdza się do wykonania klasycznego gniotka z wypełnieniem z mąki, jednak równie dobrze można wypełnić go czymś innym. Do środka można wsypać drobne ziarna, ryż, kaszę, ziarna soczewicy, bądź niewielkie piankowe kuleczki. Dzięki nim gniotki i piłki antystresowe pełnią funkcję sensoryczną. Można wykorzystywać je w terapii integracji sensorycznej, by ograniczyć nadwrażliwość na bodźce dotykowe.

W piłce lub gniotku dobrze sprawdzają się różne typy pianki. Pianka łatwo się ugniata i jednocześnie powraca do początkowego kształtu. Dzięki temu zabawka służy przez długi czas i w większym stopniu pomaga w łagodzeniu objawów stresu.

Naturalne, ekologiczne materiały do wykonania zabawki antystresowej

Jak zrobić zabawkę antystresową z naturalnych materiałów? Można wykonać ją z kawałka tkaniny bawełnianej lub lnianej. Z materiału wiąże się lub szyje woreczek, do którego należy wsypać ryż, kaszę, drobne kamyczki, nasiona itp. W razie potrzeby woreczek można rozwiązać, wyprać materiał, a następnie wsypać do niego nowe wypełnienie z naturalnych surowców. Takich zabawek nie trzeba wyrzucać przez lata, gdyż gniotek z naturalnych materiałów można wielokrotnie prać i uszyć z resztek materiałów. Dzięki temu koszt jego wykonania jest niewielki, a zabawka jest przyjazna dla środowiska naturalnego.

Kolorowy gniotek dla małych i dużych

Zabawa gniotkiem antystresowym ma wiele zalet. Pomaga wyciszyć negatywne emocje, nauczyć się nowych technik radzenia sobie ze stresem i ograniczyć nawyki takie jak obgryzanie paznokci. Gniotka można wykonać samodzielnie z różnych materiałów znajdujących się w domu, dlatego jego zrobienie nie wymaga ponoszenia dużych kosztów i długiego szukania przedmiotów potrzebnych do zrobienia zabawki.

Wiesz już, jak zrobić zabawkę antystresową, dlatego nie zwlekaj – wykonaj ją i zapomnij o stresie!

Marysia (18)

Marysia jest mamą trójki wspaniałych dzieci. Z ogromnym zaangażowaniem podchodzi do dzielenia się swoimi doświadczeniami związanymi z macierzyństwem, wychowaniem oraz znajdowaniem równowagi między życiem zawodowym a rodzinnym. W swoich artykułach Marysia koncentruje się na dostarczaniu praktycznych wskazówek i inspirujących historii, które pomagają rodzicom na całym świecie.