Edukacja poprzez zabawę – chcąc wybrać mądre zabawki dla dzieci, zawsze należy pamiętać o tych słowach.

Chcąc wspierać najmłodszych w prawidłowym rozwoju na każdej płaszczyźnie, należy stawiać na mądre zabawki dla dziecka. Niezależnie od tego czy chodzi o zabawki dla 3 latka, dla półrocznego dziecka, czy też dla jeszcze starszych pociech. 

Mądre zabawki dla dzieci – najlepsze zabawki kreatywne wspierające rozwój

Każda dziewczynka i chłopiec musi mieć zapewnione zabawki edukacyjne, które dopasowane są do ich wieku. Drugą ważną kwestią jest możliwość lepszego poznania świata z zaangażowaniem zmysłów. Integracja sensoryczna jest bardzo ważna na każdym etapie aż do szkoły podstawowej. Należy to uwzględnić, wybierając zabawki dla niemowląt, ale także dla pociech, które mają np. 5 latek lub są starsze. Chcąc postawić na zestaw interaktywny, układanki lub inne zabawki rozwijające zdolności manualne, zawsze należy przemyśleć to, czy są one w stanie wnieść coś do życia malucha. Tak, aby stymulacja rozwoju najmłodszych odbywała się w prawidłowy sposób. 

Najlepsze edukacyjne zabawki dla dziewczynki i chłopca

Chcąc wybrać mądre zabawki dla dzieci, które będą doskonałym pomysłem na prezent, zawsze należy zwrócić uwagę na ich wiek. Dzieciom, które mają pół roku (lub w tych okolicach) przydać się może książeczka kontrastowa, ale także mata edukacyjna wydająca dźwięki. Szczególnie ta druga propozycja to świetna zabawka, która rozwija nowe umiejętności – w tym m.in. zachęca do przewracania się plecków na brzuszek (i na odwrót), a później do raczkowania. 

Chcąc poznać zabawki edukacyjne dla dzieci po pierwszym roku życia, można sprawdzić tablicę magnetyczną z dużymi elementami, która pozwoli także na swobodne rysowanie kredkami. Będzie to dobra propozycja dla chłopca i dziewczynki, które to będą rozwijać nie tylko swoje zdolności artystyczne, ale także zręcznościowe. Pomożesz Twojemu dziecku rozwijać motorykę małą oraz rozbudzić w nim chęć do tworzenia coraz to lepszych dzieł. Z takiej tablicy korzystać mogą nie tylko roczne dzieci, ale także przedszkolaki.

Zabawki dla 3 latka i starszych dzieci – klocki

Zabawki, które wspierają kreatywność i prawidłowy rozwój, to klocki. Mogą z nich korzystać pociechy mające 3-latka, roczek, ale także uczniowie szkoły podstawowej. Należy jednak uwzględnić dla jakiej grupy wiekowej dane klocki, ćwiczące m.in. koordynację, są przeznaczone. Do wyboru są różne klocki konstrukcyjne, które można układać według załączonego wzoru lub też jak wyobraźnia podpowie. Są to naprawdę mądre zabawki dla dzieci, które mają niebagatelny wpływ na rozwój umysłowy, poznawczy, motoryczny i emocjonalny. Polecane są one z tego względu, że ćwiczą koncentrację, rozwijają spostrzegawczość i ciekawość, pomagają zdobyć wiedzę (np. o literkach, kolorach i cyferkach), kształcą wyobraźnię twórczą. Te mądre zabawki dla 4-latka i nie tylko, są także wsparciem dla rozwoju mowy. 

Mądre zabawki dla dzieci – co jeszcze należy sprawdzić?

W zestawieniu takich zabawek nie może zabraknąć puzzli, które są dobrym prezentem dla 2 latka, 4 latka, a nawet dla 8 latka. Niejeden sklep internetowy jest w stanie zaoferować takie puzzle, które dopasowuje się względem wieku, aby pociecha była w stanie poradzić sobie z układaniem. Taka zabawa pomaga się wyciszyć i uspokoić. Ich obecność uczy nie tylko logicznego myślenia, ale także korzystnie wpływa na pamięć wzrokową.

Co ciekawe, różne układanki pomagają także wzmocnić wiarę w siebie. Dziecko będzie dumne z siebie, że jest w stanie poradzić sobie z takim wyzwaniem, które w ich głowie może urastać do ogromnej rangi. Rodzice powinni podkreślać, że są ze swoich pociech bardzo dumne pomimo tego, iż dla nich taka układanka może wydawać się bardzo łatwa.

Zabawki interaktywne, zabawki sensoryczne, zestawy kreatywne i zabawki edukacyjne – mądrych zabawek jest teraz wiele

Do dyspozycji są różne mądre zabawki dla dzieci w każdym wieku. Może to być m.in. gra edukacyjna. Planszówki to jedna z najlepszych propozycji, która będzie w stanie sprawdzić się szczególnie gdy za oknem pogoda nie będzie najlepsza. Ciekawą propozycją są również zabawki sensoryczne np. muzyczne, czyli grzechotki dla niemowląt, a dla nieco starszych pianinka.

Warto również inwestować zabawki interaktywne, czyli te,z którymi dziecko może nawiązywać różnego rodzaju interakcje. Ich odpowiednie dopasowanie jest w stanie sprawić, że dzieci w wieku dwóch, trzech lat są w stanie wymówić pierwsze słowa np. po angielsku! Jak wiadomo, dzieci w tym wieku chłoną najwięcej wiedzy, więc chociażby dlatego warto zwrócić uwagę na zabawki dla dziewczynek i chłopców, które będzie się kupowało przy różnych okazjach.

Piotrek (16)

Dumny ojciec dwójki dzieci, jest pasjonatem innowacji i sposobów, w jakie nowoczesne rozwiązania mogą wspierać rozwój dzieci. Zajmuje się przede wszystkim tematyką zabawek edukacyjnych i sposobów na kreatywne spędzanie czasu z dziećmi. Jego teksty są pełne osobistych anegdot i praktycznych porad, które z pewnością przydadzą się każdemu rodzicowi poszukującemu nowych sposobów na rozwój i zabawę.