Doniczka, karmnik i wiele innych – jest wiele pomysłów na to, aby znaleźć odpowiedź na pytanie, co zrobić z butelki plastikowej.

Każdego dnia wyrzuca się ogromne ilości butelek wykonanych z tworzywa sztucznego. Zamiast tego, można dać im drugie życie. Każda butelka po wodzie, a nawet po soku (uprzednio opłukana), może zostać ponownie wykorzystana. Co zrobić z butelki plastikowej?

Drugie życie butelki plastikowej w domu

O DIY, czyli do it yourself, mówi się bardzo dużo. Tym bardziej że dzięki temu można zaoszczędzić także na kosztach. Zamiast wytwarzać odpady, lepiej butelki PET wykorzystać do wykonania konewki. Jeżeli ktoś zastanawia się nad tym, co zrobić z plastikowej butelki, a na dodatek ma ogród, to ma proste rozwiązanie. Wystarczy butelkę zakręcić i nakłuć zakrętkę w kilku miejscach. W ten sposób powstanie konewka, którą będzie można delikatnie zrosić wszystkie grządki i doniczki.

Co zrobić z butelki plastikowej? Szklarnia i karmnik dla ptaków

Plastik rozkłada się przez setki lat, więc dlatego warto go ponownie wykorzystać. Można to zrobić m.in. do tego, aby stworzyć mini szklarnię w swoim ogrodzie. Idealnie nadają się do tego butelki mniejsze lub większe. Wszystko uzależnione jest od tego, z jaką ilością sadzonek ma się do czynienia, które trzeba osłonić. W tym celu wystarczy odciąć dno. Zakrętki nie należy usuwać, ponieważ dzięki niej będzie można regulować temperaturę i wilgoć w środku.

Co zrobić z butelki plastikowej? Karmnik. Domek dla ptaków, które będą cieszyły się z tego, że mają miejsce, gdzie zawsze czeka na nie karma. Taki karmnik z butelki można powiesić na gałęzi w przydomowym ogródku. W tym celu należy wykorzystać jednak większe butelki po wodzie, aby ptakom zapewnić odpowiednią ilość miejsca.

Co zrobić z plastikowej butelki? Doniczka i wazon na kwiaty

Jest wiele pomysłów, które pozwolą wyczarować z plastiku fascynujące rzeczy, których nie będzie miała żadna inna osoba. Mogą to być, chociażby doniczki z butelek plastikowych. Można je wykorzystywać do ukorzeniania się roślin, ale także do trzymania na stałe różnych kwiatów. Ciekawą propozycją będą doniczki wiszące. W butelce należy wydrążyć małą dziurkę, która pozwoli na przeprowadzenie sznurka, który będzie można przywiesić pod sufitem. Należy wyciąć kawałek bocznej ścianki, aby móc zapewnić roślinom swobodny dostęp do powietrza i światła.

Wazon to kolejny przedmiot, który można wykonać z plastikowej butelki. Potrzebne do tego będą nożyczki i zapalniczka. Górę od butelki należy odciąć w połowie. Dno butelki musi pozostać nieruszone. Za to na ściankach można zapalniczką powytapiać oryginalny wzór – dziurki. Istnieje pełna dowolność. Jedno jest pewne – żadna inna osoba tak unikalnego wazonu mieć nie będzie.

Co zrobić z butelki plastikowej? Recykling tworzywa sztucznego

Warto zadać sobie pytanie o to, co można zrobić z butelki plastikowej. Wykorzystując ponownie plastikowe opakowania, wspólnymi siłami będzie można zadbać o środowisko naturalne. 

Recykling jest w stanie sprawić, że następuje mniejsze zużycie surowców, których zasoby są ograniczone. W efekcie emisja szkodliwych substancji do środowiska jest także mniejsza. Coraz większa ilość krajów zwraca uwagę na ten fakt, uświadamiając społeczeństwo, jak takie postępowanie jest ważne.

Z plastikowych butelek o różnych pojemnościach można wykonać wiele wartościowych przedmiotów. Jednym z nich może być pojemnik na kosmetyki lub też na śrubki, gwoździe i inne męskie „przydacie” w warsztacie.

Jeżeli ktoś ma wyjątkowy talent, może wykonać łabędzia z butelki plastikowej lub też inne ozdoby, które będzie można postawić w ogrodzie. Aby ich wygląd był jeszcze ładniejszy, można je pomalować.

Z plastiku można wykonać żyrandol (instrukcję można znaleźć w sieci) lub też ogród wertykalny. Z prostej butelki można także wyczarować zraszacz do ogrodu! Puste butelki można dać dzieciom, które niesione swoją kreatywnością będą w stanie wyczarować dla siebie eko zabawki.

Pomysłów na ponowne wykorzystanie plastikowej butelki jest wiele – daj nowe życie starym butelkom!

To naprawdę duża liczba pomysłów, a jest ich zdecydowanie więcej. Teraz już będzie wiadome, co zrobić z butelki plastikowej po wodzie mineralnej i nakrętek. Można wykorzystać duże butelki o pojemności 5 l i te mniejsze. Nie trzeba ich od razu umieszczać w śmietniku. Lepiej je umyć, wysuszyć i sprawdzić ciekawe pomysły, które pomogą dać im nowe życie. Wspólnie dbajmy o naszą planetę, dzięki czemu kolejne pokolenia nie będą musiały przejmować wielkimi ilościami śmieci.

Marysia (18)

Marysia jest mamą trójki wspaniałych dzieci. Z ogromnym zaangażowaniem podchodzi do dzielenia się swoimi doświadczeniami związanymi z macierzyństwem, wychowaniem oraz znajdowaniem równowagi między życiem zawodowym a rodzinnym. W swoich artykułach Marysia koncentruje się na dostarczaniu praktycznych wskazówek i inspirujących historii, które pomagają rodzicom na całym świecie.