Czy kiedykolwiek do głowy przyszło Ci pytanie, czy to możliwe, żeby wykonać swój własny kalejdoskop? Kalejdoskop jak zrobić go w domowych warunkach? Czytaj dalej, by przygotować go krok po kroku!

Kalejdoskop to urządzenie optyczne, które zachwyca zarówno małych, jak i dużych. Obracając go w różne strony, możemy obserwować piękne, symetryczne wzory, tworzące się poprzez odbicia światła. Ale czy wiesz, że możesz samemu wykonać kalejdoskop? Jak zrobić go we własnym domu z zaledwie kilku drobiazgów? Przekonaj się i stwórz go, a Ty i Twoje dziecko nie będziecie mogli się od niego oderwać!

Kalejdoskop – co to jest i jak działa?

Obecnie kalejdoskop kojarzy się nam jedynie z zabawką. Warto jednak wiedzieć, że początkowo służył on jako przyrząd naukowy. Został wynaleziony w 1816 roku przez fizyka, Davida Brewstera. Badacz posłużył się nim w trakcie jednego ze swoich doświadczeń dotyczących polaryzacji światła.

To niepozorne urządzenie w kształcie tuby, które skrywa w środku prawdziwą magię barw. Znajdują się w nim szkiełka, dzięki którym zaglądając do środka i obracając kalejdoskopem możesz zaobserwować przesuwające się obrazy. Kalejdoskop jak zrobić i świetnie się przy tym bawić?

Kalejdoskop – kreatywna zabawka

Kalejdoskop to bardzo prosta zabawka. Mimo to gwarantuje rozrywkę przez wiele godzin, a dodatkowo stymuluje kreatywność. Pobudza także zmysły i ułatwia naukę figur geometrycznych. Obracając kalejdoskop, pojawia się różnorodność kolorów i kształtów, co pozwala przeżywać wyjątkowe przygody w świecie własnej wyobraźni. W jej trakcie nasuwają się pytania o to, jak właściwie działa cały ten mechanizm i w jaki sposób światło wpływa na odbiór wrażeń. To idealny moment, by zaszczepić w dziecku ciekawość i wprowadzić go w tajniki świata fizyki.

Czy każdy może zrobić kalejdoskop?

Wykonanie kalejdoskopu w domowych warunkach nie jest niczym skomplikowanym. Nie zajmuje także wiele czasu – choć oczywiście nie warto się spieszyć. Dokładne wypełnienie instrukcji i poświęcenie uwagi detalom sprawi, że efekt końcowy będzie naprawdę niesamowity! Kalejdoskop jak zrobić i czy każdy da radę?

Okazuje się, że nawet najmłodsi mogą bez większego trudu stworzyć własną zabawkę. W trakcie pracy potrzebne jednak będą niewielkie elementy, więc najlepiej jest cały czas być przy dziecku i nadzorować jego działania. Świetnym pomysłem jest wspólne robienie kalejdoskopu. To nie tylko przepis na kreatywne spędzenie popołudnia, ale też nauka poprzez zabawę!

Kalejdoskop DIY – czego potrzebujesz?

Zastanawiasz się, jak przygotować kalejdoskop? Kalejdoskop jak zrobić go tak, by zachwycił dziecko? Do wykonania będzie potrzebnych Ci zaledwie kilka rzeczy. Na pewno masz już w domu większość z nich! 

Do kalejdoskopu przydadzą Ci się:

 • dwie papierowe rurki (bardzo dobrze nadają się tutaj rolki po ręczniku kuchennym, ale można też wykorzystać mniejsze rolki po papierze toaletowym),
 • kawałeczki kolorowego szkła, plastiku, cekiny, niewielkie koraliki,
 • dwa kółka wycięte z przezroczystego plastikowego opakowania,
 • folia aluminiowa,
 • czarny karton,
 • taśma klejąca,
 • nożyczki,
 • klej.

Upewnij się, że masz wszystko pod ręką. Jeśli nie, zaopatrz się w nie podczas następnego wyjścia na zakupy.

Kalejdoskop jak zrobić?

Gdy masz już przed sobą wszystkie potrzebne rzeczy, pora przystąpić do działania. Już niedługo ujrzysz przed sobą własnoręcznie wykonany kalejdoskop! Jak zrobić go w zaledwie kilka chwil?

 1. Najpierw połóż przed sobą obie rolki. Z jednej z nich odetnij niewielką część (mniej więcej 1/6 całości). Przyklej do niej przezroczyste kółko.
 2. Weź czarny karton i przytnij go tak, by zmieścił się do dłuższej rolki po zgięciu na trzy równe części.
 3. Teraz naklej na karton folię aluminiową. Przyklej ją od matowej strony.
 4. Tak przygotowany karton zegnij i sklej przy pomocy taśmy, aby powstała z niego figura o przekroju trójkąta. Umieść ją w dłuższej rolce.
 5. Z resztek czarnego kartonu przygotuj okrąg z otworem na samym środku i przyklej do brzegu dłuższej rolki. Od tego momentu jest to wizjer!
 6. Do drugiej z rolek (tej z przezroczystym denkiem) nasyp koralików, barwnych kawałeczków i cekinów. Wybierz różne kolory i kształty dla uzyskania najciekawszych efektów wizualnych.
 7. Naklej drugie z przezroczystych kół po drugiej stronie, by koraliki i inne kolorowe drobiazgi zostały zamknięte w środku rolki.
 8. Powstały pojemnik pełen koralików przymocuj do dłuższej z rolek. Musi on znaleźć się naprzeciw wizjera.

Teraz masz już przed sobą gotowy kalejdoskop. Jak zrobić z niego prawdziwe dzieło sztuki? Oklej go dodatkowo kolorowym papierem, naklejkami i cekinami, a dziecko na pewno oszaleje na jego punkcie! Miłej zabawy!

Marysia (18)

Marysia jest mamą trójki wspaniałych dzieci. Z ogromnym zaangażowaniem podchodzi do dzielenia się swoimi doświadczeniami związanymi z macierzyństwem, wychowaniem oraz znajdowaniem równowagi między życiem zawodowym a rodzinnym. W swoich artykułach Marysia koncentruje się na dostarczaniu praktycznych wskazówek i inspirujących historii, które pomagają rodzicom na całym świecie.