Pusta butelka nie musi być bezwartościowym odpadem. Wystarczy odrobina pracy, aby przekształcić ją w praktyczny przedmiot. Zobacz, w jaki sposób wykorzystać plastikowe butelki i jak zrobić coś fajnego z plastikowych butelek?

Plastik potrafi rozkładać się nawet sto lat. Dlatego bardzo ważny jest jego recykling. Popularną jego formą ostatnimi czasy jest upcykling, czyli tworzenie przedmiotów użytku domowego z odpadów. Jak zrobić coś fajnego z plastikowych butelek? Doniczka, lampa czy końcówka do węża ogrodowego to jedynie pierwsze z brzegu pomysły. Sprawdź nasz poradnik DIY, aby odkryć, jak zrobić niesamowite dekoracje i akcesoria z butelek PET. 

Plastikowe butelki – zabawa w DIY i sposób na kreatywny recycling

Butelki wykonane z plastiku są w swoim założeniu przeznaczone do jednorazowego użytku. Kupując butelkowaną wodę czy napój, po ich opróżnieniu pusty pojemnik zazwyczaj zamienia się w bezwartościowy odpad. Plastik niestety jest odpadem stanowiącym olbrzymie zagrożenie dla naszej planety. Warto więc zadbać o to, aby butelki PET trafiły do recyklingu. Możemy też postawić na kreatywność, czyli upcykling. Dzięki temu zużyte pojemniki po napojach nie tylko nie zaśmiecają planety, ale stają się materiałem, z którego stworzyć można wyjątkowe rzemiosło. Niewiele potrzeba, aby wykonać niepowtarzalną dekorację, a przy okazji rozbudzić w sobie żyłkę majsterkowicza. Tak, tego typu kreatywny recykling to doskonały sposób na rozpoczęcie zabawy z projektami DIY! 

Karmnik, wiatrak i terrarium. Zobacz jak zrobić coś fajnego z plastikowych butelek

Upcykling plastikowych butelek pozwala stworzyć wiele fajnych akcesoriów, jak ozdoby czy zabawki, ale również praktyczne przedmioty, które sprawdzą się w każdym domu. Prowizoryczny karmnik dla ptaków, terrarium czy stojak na biżuterię. Poniżej przedstawiamy projekty oraz inspiracje, które pozwolą w prosty sposób wyczarować niezwykłe przedmioty. 

Karmnik dla ptaków 

Z pustej butelki PET w prosty sposób możemy zrobić karmnik dla ptaków. To świetne rozwiązanie, aby pomóc ptakom przetrwać podczas zimy. W dodatku samo wykonanie jest bardzo łatwe. Oto czego będziemy potrzebować:

 • Plastikowa butelka (np. po wodzie mineralnej)
 • Nożyczki lub nóż
 • Drewniany patyczek lub łyżka
 • Sznurek lub drut

Pustą butelkę dokładnie umyj. Nie używaj detergentu, który może zaszkodzić ptakom.  Odetnij górną część butelki, tworząc otwór. W bocznych ściankach butelki wytnij kilka otworów, przez które ptaki będą mogły wyjadać nasiona. Pamiętaj o tym, aby były one odpowiedniej wielkości, aby ptaki mogły wejść do środka, a jednocześnie, aby znajdujące się wewnątrz nasiona nie wysypały się. 

Umieść patyczek poziomo w środku butelki. Będzie on służył za okrasę, na której będą mogły usiąść ptaki. Aby patyczek pozostał na swoim miejscu, możesz użyć kleju na gorąco, gwoździa lub kawałka drutu. Zawieś karmnik za pomocą sznurka lub drutu przymocowanego do korka. Następnie przymocuj własnoręcznie zrobiony karmnik do drzewa, używając, np. gwoździ lub taśmy izolacyjnej. Wsyp nasiona do środka. W sklepach zoologicznych możemy kupić specjalnie dobrane karmy dla ptaków. Gotowe! 

Stojak na biżuterię 

Zastanawiasz się jak zrobić coś fajnego z plastikowych butelek?  Stojak na biżuterię to kolejny świetny pomysł na recykling i stworzenie praktycznego przedmiotu. To również fantastyczny sposób na własnoręcznie stworzony prezent, który podarować możemy znajomemu lub bliskiej nam osobie. Czego będziemy potrzebować do tego przedsięwzięcia? Całość nie powinna sprawić większego problemu. 

Na początek przygotuj butelkę o pożądanym kształcie. Warto eksperymentować z różnymi rodzajami plastikowych opakowań. Dokładnie umyj butelkę. Odetnij górną jej część, tworząc tym samym otwór na biżuterię. Czas na udekorowanie naszego stojaka. Pomaluj butelkę farbami lub użyj taśmy dekoracyjnej. Wywierć otwory o różnych rozmiarach na kolczyki, naszyjniki i bransoletki. Posłużą one za uchwyty do różnego rodzaju biżuterii. Zrobione! 

Poznaj zabawne projekty, które stworzysz z plastikowych butelek

Powyższe inspiracje to tylko nieliczne przykłady na to jak zrobić coś fajnego z plastikowych butelek. Zobacz więcej pomysłów na temat wykorzystania jednorazowych opakowań po napojach. Oto 10 pomysłów na ciekawe projekty, którymi możemy się zainspirować podczas zabawy DIY:

 1. Skarbonka 
 2. Kręgle 
 3. Wazon
 4. Grzechotka
 5. Ozdoby choinkowe 
 6. Lampka 
 7. Doniczka 
 8. Organizer na przybory
 9. Zraszacz lub konewka do roślin
 10. Pojemnik na ołówki i długopisy 

Co zrobić z plastikowych butelek – inspiracje

Chcąc zrobić własny karmnik dla ptaków, zabawkę dla dziecka czy praktyczny przedmiot do domu, jak stojak na biżuterię czy doniczka, warto sięgnąć po pustą butelkę plastikową. To doskonały sposób nie tylko na kreatywny recykling, ale również danie drugiego życia pozornie jednorazowemu przedmiotowi. To także ogrom frajdy płynącej z majsterkowania i spędzania czasu w kreatywny sposób. Tak przygotowane rzeczy możemy również podarować bliskiej osobie. Nie ma nic cenniejszego niż samodzielnie zrobiony podarunek. 

Piotrek (16)

Dumny ojciec dwójki dzieci, jest pasjonatem innowacji i sposobów, w jakie nowoczesne rozwiązania mogą wspierać rozwój dzieci. Zajmuje się przede wszystkim tematyką zabawek edukacyjnych i sposobów na kreatywne spędzanie czasu z dziećmi. Jego teksty są pełne osobistych anegdot i praktycznych porad, które z pewnością przydadzą się każdemu rodzicowi poszukującemu nowych sposobów na rozwój i zabawę.