Wydaje się, że małe dzieci nie mają dużych wymagań, lecz warto wiedzieć, jakie zabawki dla 2 latka celują w potrzeby rozwojowe malucha. Często to od rodzaju zabawek zależy, jak szybko nastąpi wszechstronny rozwój malca. Poznaj najciekawsze propozycje!

Rynek zabawek dla dzieci pęka w szwach. Kolorowe, świecące, grające i przedstawiające postaci znane z bajek – to głównie te zabawki spełniają oczekiwania maluchów. Ale czy jako dorosły wiesz, jakie zabawki dla 2 latka naprawdę warto wybierać? Wbrew pozorom, wybór zabawki dla dwuletniego dziecka nie jest prosty. Najlepiej kierować się wskazówkami ekspertów, ale też preferencjami samego malucha.

Jakie zabawki dla 2 latka rozwijają umiejętności poznawcze?

Najlepsze zabawki stymulujące wszechstronny rozwój dziecka to zabawki interaktywne. To wszystkie te, które skupiają na sobie uwagę malucha poprzez wydawanie dźwięków, świecenie, angażowanie dziecka w jakikolwiek inny sposób. Dwuletnie dziecko uwielbia, gdy zabawka porusza się i ma wiele trybów zabawy. Dzięki temu skupia uwagę przez dłuższy czas. Doskonałym wyborem dla najmłodszych są zabawki wydające odgłosy, które maluch może powtarzać. Ucząc się naśladować odgłosy zwierząt lub powtarzać pojedyncze słowa, dziecko rozwija umiejętność mowy i komunikacji ze światem.

Ze względu na naturalne zainteresowanie dziecka wszystkim, co przypomina żywe stworzenia, rewelacyjnym pomysłem na zabawkę interaktywną dla 2-latka jest interaktywna maskotka lub lalka. Pluszak może przedstawiać ulubione zwierzątko dziecka, by skuteczniej zachęcać je do interakcji. Interaktywna zabawka powinna być wyposażona w możliwie najwięcej funkcji. Dobrze, jeśli wydaje co najmniej kilka rodzajów dźwięków, ale powinna też świecić. Może się przy tym ruszać, śpiewać. Im więcej zabawka posiada opcji do uruchomienia, tym bardziej zachęca do dalszej zabawy, a więc też do dalszego rozwoju.

Jakie zabawki dla 2 latka stymulują intelekt i wyobraźnię?

Wpływ na funkcje poznawcze małego człowieka to jeszcze nie wszystko. Idealna zabawka kreatywna wymaga od dziecka logicznego myślenia i rozwiązywania pewnych problemów. Dzięki temu zabawka pomoże od pierwszych lat skutecznie trenować mózg maluszka. Dla 2-letniego malca świetną zabawką są proste, kilkuelementowe puzzle, nieskomplikowane układanki, czy też gry pozwalające sprawdzić pamięć lub umiejętność kojarzenia. Na rynku dostępne są również książeczki sensoryczne, które posiadają cały zestaw właściwości edukacyjnych. Korzystnie wpływają na funkcje poznawcze dziecka, ale też stymulują myślenie i wyobraźnię. Tę ostatnią jeszcze lepiej ćwiczą tablice do malowania i układanki pozwalające tworzyć coś od podstaw. W ten sposób szkrab ćwiczy kreatywność i ma szansę wyrażać swoje myśli, emocje.

Jakie zabawki dla 2 latka ćwiczą koordynację ruchową?

Poza stymulacją mózgu, niezmiernie ważna jest motoryka dziecka. Chcąc zadbać o prawidłowy rozwój ruchowy malca, należy inwestować w jego koordynację ruchową, równowagę, ale też zdolności manualne. Nieodzowną częścią dzieciństwa od najmłodszych lat są klocki. Dla najmłodszych dobre są klocki oraz układanki pluszowe i piankowe. Miłe w dotyku, zapewniają długie godziny zabawy. Ciekawe są też duże, miękkie puzzle. Podobnie jak klocki, trzeba je odpowiednio chwytać w dłoń, żeby móc się sprawnie bawić. Jako zabawkę idealną dla rozwoju motorycznego i do ćwiczenia równowagi już od pierwszego roku warto wybrać chodzik lub jeździk. Szczególnie polecany jest chodzik kreatywny, który nie tylko stanowi asekurację podczas stawiania kroków, ale dodatkowo daje możliwość rysowania, układania klocków, a czasem nawet zawiera funkcje interaktywne, jak dźwięki i światła. Jeździki są natomiast najdogodniejszą opcją urozmaicenia spacerów z kilkulatkiem.

Jakie zabawki dla dwulatka rozwijają zdolności manualne?

Jednym z podstawowych pomysłów na mądrą zabawkę są zabawki sensoryczne dla 2-latka. Wykonane z różnych materiałów, mające odmienne faktury, stanowią doskonały wstęp do bardziej angażujących zabawek stymulujących zdolności manualne. Oferowane maluchowi na wczesnych etapach życia rozwijają małą motorykę i sprawiają, że dziecko w wieku 2 lat powinno bez problemu operować palcami. Dzięki temu poradzi sobie ze wspomnianymi klockami, puzzlami i grami edukacyjnymi. Oryginalnym pomysłem może być też zestaw do samodzielnego tworzenia obrazków, np. z koralików. Sprawdzi się też cały zestaw edukacyjny, w którym znajdują się tematycznie powiązane ze sobą zabawki i układanki. Zabawki tego typu jeszcze bardziej zachęcą do nauki i zabawy, jeśli będą nawiązywał do bohaterów popularnych bajek animowanych.

Najlepszy pomysł na prezent dla dwulatka

Dalej nie wiesz, jakie zabawki dla 2 latka wybrać? Kieruj się przede wszystkim stopniem rozwoju dziecka. Dowiedz się, co już umie i co sprawia mu radość, gdyż dwuletni malec ma już swoje preferencje. Pewne jest bowiem, że jeśli zabawka nie zainteresuje obdarowanego, to nie zdoła w żaden korzystny sposób na niego wpłynąć. Warto szukać zabawek łączących w sobie różne funkcje. Dobrym pomysłem są zestawy, bo dadzą dziecku wybór, w jaki sposób chce się bawić w danej chwili. Jako prezent dla chłopca, ale i prezent dla dziewczynki, zawsze warto też podarować współczesne wersje popularnych zabawek. W rankingu najlepszych produktów edukacyjnych zawsze znajdują się kreatywne zabawki dla 2 latka w postaci maskotek, klocków, książeczek i gier. Aktywnym dzieciom wielką frajdę sprawi rowerek biegowy czy ponadczasowa piłka!

Marysia (13)

Marysia jest mamą trójki wspaniałych dzieci. Z ogromnym zaangażowaniem podchodzi do dzielenia się swoimi doświadczeniami związanymi z macierzyństwem, wychowaniem oraz znajdowaniem równowagi między życiem zawodowym a rodzinnym. W swoich artykułach Marysia koncentruje się na dostarczaniu praktycznych wskazówek i inspirujących historii, które pomagają rodzicom na całym świecie.