Zabawki sensoryczne dla dzieci stają się coraz bardziej popularne i mogą przybierać ciekawe formy. Ich obecność pomaga wspierać prawidłowy rozwój.

Zabawki sensoryczne dla dzieci w swoim zamierzeniu mają stymulować różne zmysły. To edukacja w najlepszej postaci, która jest w stanie sprawić, że dziecko będzie się dobrze bawić, ale także uczyć. To one stymulują mózg, dzięki czemu niemowlak i starsza pociecha uczy się również logicznego myślenia.

Czym są zabawki sensoryczne dla dzieci?

Okazuje się, że duża część rodziców nie wie tak naprawdę, czym są zabawki sensoryczne dla niemowląt. Otóż są to te produkty, które dzięki swoim odmiennym fakturom, kolorom, pobudzają zmysły dziecka, np. smaku lub węchu. Wyróżnić można bowiem kilka grup takich przedmiotów, które można podzielić ze względu na to, na jakie bodźce są w stanie wpłynąć. Ich edukacyjna rola sprawia, że maluch lepiej poznaje otaczający świat. Należy sprawdzić, jakie dostępne są zabawki sensoryczne dla rocznego dziecka, a jakie dla starszych pociech. Tak, aby mieć pewność, że sensoryczne zabawki będą wspierać prawidłowy rozwój dziecka.

Zabawki sensoryczne dla niemowląt i dla starszych dzieci

Zabawki sensoryczne dla dzieci można podzielić ze względu na:

  • angażujące zmysł dotyku – najbardziej zaangażowane są do pracy rączki, które mogą bawić się różnego rodzaju piłkami, maskotkami, książeczkami sensorycznymi, klockami, plasteliną, modeliną;
  • angażujące zmysł słuchu – mowa tutaj o wszelkiego rodzaju grzechotkach, instrumentach lub też innych zabawkach dźwiękowych;
  • angażujące zmysł wzroku – te, które bazują na kontrastowych kolorach, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się przypadkowo dobrane, ale tak nie jest. Mogą to być książeczki, projektory;
  • angażujące zmysł smaku – świetnie w tej kwestii sprawdzają się gryzaki, które przynoszą ulgę w trakcie wyżynania ząbków.

Jak więc widać już od pierwszych dni takie sensoryczne zabawki dla niemowląt można wykorzystać. 

Szeroki wybór zabawek sensorycznych dla rocznego dziecka i dla starszych pociech

Szeroką ofertę takich zabawek ma m.in. marka Fat Brain Toys, B.Toys. Jednak nie są to jedyne firmy, które mają zabawki sensoryczne dla 2 latka i dla innych grup wiekowych. Przeglądając ofertę sklepów z zabawkami, z pewnością będzie można znaleźć coś odpowiedniego.

Wśród najpopularniejszych są książeczki, które dzieli są na materiałowe (te dla najmłodszych maluszków) oraz tekturowe. Mogą one mieć różne wypustki, sznureczki, guziki lub wydawać dźwięki. Dla najmłodszych świetnie sprawdzają się te z kontrastowymi kolorami.

Integracja sensoryczna możliwa jest również dzięki piłeczkom, różniącym się kolorami, wielkością. To one pozytywnie wpływają na koordynację ruchową. Są one elastyczne, a do tego świetnie dopasowują się do rączek. Pobudzają motorykę małą. 

Jakie zabawki sensoryczne dla dzieci? Pomoce sensoryczne do domu

Zabawki sensoryczne dla 3 latka i dla młodszych dzieci wniosą ogrom radości. Wśród nich można wyróżnić klocki sensoryczne, które są w stanie zachęcać do wspólnej zabawy. Na Lego przyjdzie jeszcze pora, ale to od takich klocków można zacząć wspólną zabawę w świecie różnych konstrukcji i układanek. 

Od pierwszego roku życia dziecka (właściwie to nawet nieco wcześniej) można dzieciom podsuwać pluszaki sensoryczne. Jest to świetna stymulacja dla takich maluchów, które nie tylko pracują nad ruchami, ale także przyswajaniem nowego słownictwa. 

Mata edukacyjna to świetna zabawka dla dzieci, które zaczynają być coraz bardziej ruchliwe, ale jeszcze samodzielnie nie chodzą. Do wyboru są te z dźwiękami, z pałąkiem i zabawkami, ale także wiele innych. Mata jest dobrym pomysłem dla Twojego dziecka na prezent. 

Integracja sensoryczna to przede wszystkim rozwój zmysłów – jak to działa?

Dobre zabawki sensoryczne dla dzieci to także pchacze i jeździki, które świetnie aktywują do większego ruchu. To także dobre rozwiązanie na dwór. W przypadku starszych dzieci dobrze sprawdzają się także tablice magnetyczne, znikopisy, a także liczydła, które pozwolą zapoznać się najmłodszym ze skomplikowanym światem matematyki.

W sklepach bez trudu można otrzymać zabawki sensoryczne dla niemowlaka i dla starszaków. Dzięki nim maluchy będą w stanie zapoznać się ze światem kształtów i kolorów oraz różnych faktur. Nie można ich pomijać, ponieważ są one ważne w życiu każdego dziecka. Warto korzystać z piłeczek sensorycznych, interaktywnych domków, tablic pomagających ćwiczyć zdolności manualne i nie tylko. Takie zabawki stymulujące mają ogromny wpływ na prawidłowy rozwój i funkcjonowanie w przyszłości.

Piotrek (16)

Dumny ojciec dwójki dzieci, jest pasjonatem innowacji i sposobów, w jakie nowoczesne rozwiązania mogą wspierać rozwój dzieci. Zajmuje się przede wszystkim tematyką zabawek edukacyjnych i sposobów na kreatywne spędzanie czasu z dziećmi. Jego teksty są pełne osobistych anegdot i praktycznych porad, które z pewnością przydadzą się każdemu rodzicowi poszukującemu nowych sposobów na rozwój i zabawę.